Przewodnik na Łysicę

Łysica to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 611,8 m n.p.m. Co istotne zaliczana jest do Korony Gór Polski. W tej koronie jest 28 szczytów górskich. W tym na ostatnim miejscu Łysica właśnie! Położona jest w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Znajduje się na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Masyw posiada dwa wierzchołki. Mniejszy ma wysokość: 608 m n.p.m
Drugi, zachodni wierzchołek jest wyższy – 612 m n.p.m. Umieszczono na nim krzyż będący repliką pamiątkowego krzyża z 1930 roku. Znajdują się tutaj także nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej. Ze szczytu możemy podziwiać nieco ograniczony widok w kierunku północnym na Górę Miejską i Psarską.

Łysicę tworzą kwarcyty i łupki kambryjskie. Od północy i południa otaczają ją gołoborza czyli odsłonięte miejsca, pokryte przez głazy, które powstały w wyniku wietrzenia piaskowców kwarcytowych. Masyw jest niemal w całości porośnięty lasem.

Kiedy już zdobędziemy Łysicę wraz z Przewodnikiem Świętokrzyskim mamy dwie opcje dalszej wędrówki:

  1. zejście tą samą drogą do Świętej Katarzyny
  2.  kontynuacja Rajdu Łysogórami przez kapliczkę Świętego Mikołaja, Kakonin, Świętokrzyski Park Narodowy, Hutę Szklaną, Święty Krzyż do Nowej Słupi. To już jest prawdziwy rajd górski dla prawdziwych turystów.
Rezerwacja Przewodnika

    Kontakt do Przewodnika Świętokrzyskiego. Zadzwoń pod numer:

    697 693 842