Przewodnik po Świętokrzyskim Parku Narodowym

Jest kilka powodów, dla których to właśnie Świętokrzyski Park Narodowy jest wyjątkowo warty uwagi turystów i wszystkich zapalonych miłośników rodzimej przyrody. Kompleks ten, obejmujący obszarem ponad 76 km kwadratowych, stał się parkiem narodowym w 1950 roku, co czyni go drugim tego rodzaju obiektem w Polsce. Charakteryzują go dosyć wysokie położenie nad poziomem morza, gdyż w jego skład wchodzi część Gór Świętokrzyskich z najwyższą górą, Łysicą (612 m. n. p. m.), a także niesamowicie gęste zalesienie terenu, w którym dominują buki, jodły i modrzewie, w tym jedno z najwyższych drzew w Polsce: jodła pospolita o wysokości 51 metrów, licząca sobie 270 lat. Łącznie, w Świętokrzyskim Parku Narodowym odnotowuje się 859 gatunków roślin.

Park ten jest również bogaty, jeżeli chodzi o faunę. Żyją w nim między innymi dziki, jelenie, sarny, kuny, traszki i padalce. Wyjątkowości tym terenom nadają także gołoborza. Jako, że jest to teren niezwykle rozległy i pokonuje się na jego obszarze wysokość trzystu metrów, samodzielne eksplorowanie go za pierwszym razem nie dla każdej osoby będzie w stu procentach bezpieczne. Korzystając z pomocy licencjonowanego przewodnika, nie tylko posiada się gwarancję bezpieczeństwa, lecz przede wszystkim skarby tego parku można nie po prostu zobaczyć, lecz poznać i zrozumieć, gdyż przewodnik z ogromnym zaangażowaniem podzieli się swoją bogatą wiedzą na temat zasobów oraz historii tego miejsca, aby możliwie najpełniej zaprezentować wielbicielom natury jego wyjątkowy urok.

Licencjonowany Przewodnik po Świętokrzyskim Parku Narodowym zaprasza na wspólne zwiedzanie. Wycieczka prowadzi przez Puszcze Jodłową i ścieżki dydaktyczne.

Turyści chętnie zwiedzają: Gołoborza, Łysicę, Świętą Katarzynę, Święty Krzyż i Łysogóry. Legendę o Świętym Emeryku każdy zapamięta na długie lata. Puszcza Jodłowa, która przypomina o olbrzymich lasach porastających ten obszar setki lat temu wypełniona była turami, niedźwiedziami i wilkami. Symbolem Parku jest Jeleń z podwójnym krzyżem pomiędzy rogami, a symbolem nieoficjalnym czarownica na miotle. Park ciekawie jest zwiedzać podczas pieszych wędrówek.

Przewodnik po obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego prowadzi turystów szlakami turystycznymi, rezerwatem oraz Drogą Królewską.

Co należy zabrać na wycieczkę?

Góry Świętokrzyskie, w których znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy są przeciętnie wymagające dla turystów. Niezbędna jednak jest dobra kondycja w przypadku rajdów pieszych. Należy również pamiętać, że zdobywając Święty Krzyż, czy Łysicę pokonujemy różnicę wysokości równą 300 metrów. Tutaj również jest większe ryzyko opadów deszczu w okresie lata, lub śniegu w czasie wiosny, jesieni i zimy. Przewodnik Świętokrzyski Park Narodowy gwarantuje zwiedzenie ciekawe i wartościowe, ale również bezpieczne.

Zapraszam do kontaktu i wspólnego zwiedzania.

Rezerwacja Przewodnika

    Kontakt do Przewodnika Świętokrzyskiego. Zadzwoń pod numer:

    697 693 842