Przewodnik Święta Katarzyna

Miejscowość Św. Katarzyna położona jest w centrum Gór Świętokrzyskich, u podnóża najwyższego ich wzniesienia – Łysicy (612 m). Znajduje się tu Zespół klasztorny bernardynek.

Piękne, spokojne miejsce z Klasztorem pośrodku. Wewnątrz żyją 32 siostry zakonne w zupełnej klauzurze. Bez kontaktu ze światem zewnętrznym, spędzają czas na pracy i modlitwie. Przy schodach prowadzących do klasztoru spotkamy niezwykłe Cisy, u których Panowie pięknie kwitną, a Panie owocują. Podczas zwiedzania Świętej Katarzyny z przewodnikiem poznamy miejsca i legendy, o których niewiele słyszało. Zobaczymy Źródełko Świętego Franciszka, Puszczę Jodłową, Rozmównice w klasztorze, kapliczkę Żeromskiego, Świętą Katarzynę. Tutaj jest doprawdy pięknie.

Za zgodą biskupa Szaniawskiego w 1723 r. utworzono przy kościele pierwszy cmentarz grzebalny, który istniał do 1834 r. klasztor przekazano siostrom bernardynkom, które zostały bezdomne po spaleniu ich klasztoru w Drzewicy. Pożar, który wybuchł w 1847 roku ponownie zniszczył klasztor. Odbudowa trwała dwa lata.

Przy miejscowości przechodzi czerwony szlak turystyczny na Łysicę. W Świętej Katarzynie powstało w 1910 roku pierwsze w Górach Świętokrzyskich schronisko turystyczne. W Świętej Katarzynie znajdują się domy wycieczkowe, schronisko młodzieżowe, restauracje oraz kawiarnia PTTK.

Rezerwacja Przewodnika

    Kontakt do Przewodnika Świętokrzyskiego. Zadzwoń pod numer:

    697 693 842