Przewodnik po Świętym Krzyżu

Góry Świętokrzyskie to bardzo ważny historycznie punkt, jeżeli chodzi o polskie ziemie. O legendarnej Łysej Górze na pewno słyszał już kiedyś każdy. Łysa Góra, zwana dawniej też Świętym Krzyżem, to magiczne miejsce, w którym stykały się niegdyś dwie antagonistyczne względem siebie kultury i gdzie obecnie teraźniejszość styka się z przeszłością. Na szczycie owej góry znajdują się bowiem pozostałości miejsca kultu pogańskich Słowian, a także dumnie stoi na nim również bazylika, która, choć była wielokrotnie przebudowywana oraz odbudowywana, w dalszym ciągu stanowi najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich. Z dawnego miejsca kultu zachował się co prawda jedynie otaczający je wał, niemniej nadal jest to wyjątkowy i imponujący zabytek, gdyż jego długość łącznie wynosi około 1,5 km, zaś wysokość sięga nawet dwóch metrów.

Do tej pory w obiegu funkcjonują legendy, że Łysa Góra jest miejscem, w którym odbywają się sabaty czarownic. Z kolei znajdujące się na niej po dziś dzień sanktuarium było tak istotnym miejscem kultu z tego względu, że przechowywane są w nim relikwie z krzyża świętego, na którym zmarł Chrystus. Był to zatem cel licznych pielgrzymek, a miejsce to przed ważnymi wydarzeniami odwiedzali sami królowie Polski. Również w związku z tym historycznym dziedzictwem jest to bardzo ważne miejsce dla turystów. Przez Święty Krzyż przecina się także wiele turystycznych szlaków, a teren ten jest ważny także ze względu na wyjątkowe walory naturalne. Prawdziwie i dogłębnie odkryć jego liczne sekrety pozwala jednak dopiero zwiedzanie w towarzystwie doświadczonego licencjonowanego przewodnika, który zna tę górę i jej tajemnice jak własną kieszeń i który chętnie podzieli się z pasją swoją bogatą wiedzą.

Zwiedzanie Świętego Krzyża z przewodnikiem jest interesujące, skłania do refleksji i pozwala poznać legendy oraz ciekawostki. Góry Świętokrzyskie to nie tylko Puszcza, ale również miejsca historyczne.

Jeśli tylko na jeden dzień chcesz przyjechać w Góry Świętokrzyskie, tutaj jak w zwierciadle ujrzysz całość. Przewodnik klasztorny zaprowadzi na punkt widokowy i opowie: o Czakramie, Benedyktynach, Świętym Emeryku i relikwiach Świętego Krzyża.

Wycieczkę najwygodniej zacząć od Nowej Słupi, skąd wyruszymy Drogą Królewską na Święty Krzyż. Mijamy pielgrzyma Świętego Emeryka i bramą wkraczamy do Puszczy Jodłowej w Świętokrzyskim Parku Narodowym. W dalszej drodze: Buka Jagiełły, stacje Drogi Krzyżowej i nie bez wysiłku docieramy do Wału Kultowego. Wędrując niebieskim szlakiem poznajemy drzewa Parku: buki, jodły, świerki, klony, brzozy oraz Dąb Papieski.

Wreszcie rozpościera nam się panorama klasztoru Świętego Krzyża, wieży widokowej oraz wychodnie kwarcytów Łysogórskich. W przewodnikach z pewnością nie znajdą Państwo informacji o Czakramie, czyli Miejscu mocy na Świętym Krzyżu. Przewodnik Świętokrzyski tajemnice chętnie zdradzi podczas wycieczki.

Najważniejsze miejsca na szczycie Łysej Góry to: Sanktuarium Relikwii Świętego Krzyża, Kościół, klasztor, Muzeum Misyjne Ojców Oblatów, apteka Benedyktyńska, krypty Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego oraz piękny widok z Łysogór na Pasmo Jeleniowskie.

Będąc w Górach Świętokrzyskich nie można zapomnieć o Gołoborzu, które jest symbolem Łysogór. Tutaj warto zatrzymać się dłużej i podziwiając panoramę posłuchać legend o Czarownicach Świętokrzyskich.

Zbliżamy się do końca zwiedzania z przewodnikiem po Świętym Krzyżu i szlakiem czerwonym przez Rezerwat Święty Krzyż, gdzie człowiek nie ingeruje w prawa przyrody schodzimy do Huty Szklanej. Tutaj mamy szereg atrakcji dodatkowych, a szczególnie Osadę Średniowieczną, gdzie każdy spotka średniowiecznego kowala, zielarkę, cieślę, rymarza, bednarza, czy pszczelarza.

Zapraszam do kontaktu i wspólnego zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem.

Pozdrawiam Przewodnik Święty Krzyż.

Rezerwacja Przewodnika

    Kontakt do Przewodnika Świętokrzyskiego. Zadzwoń pod numer:

    697 693 842